MODA DÜNYASININ TEKNOLOJİ DEVRİMİ

ATLAS SPACE BLOG
5 min readDec 31, 2022

--

Süper modeller, eşsiz tasarımlar, defile şovları, milyarlarca dolar gelire sahip olmalarının yanı sıra milyonlarca hayranı olan markalar ve kulis dedikoduları… Moda dünyası her daim hem sektörün içinde bulunanlar hem de sektöre ilgisi olanlar için oldukça heyecan verici olmuştur. Öyle ki sektörde ses getiren her adım dünya çapında yankı uyandırır ve sektörün önde gelen isimleri ve markalarının topluma etkileri oldukça geniştir. Hem somut hem soyut vizyonu ile bu denli büyük bir hacme sahip olan sektörün yine aynı özelliklere sahip teknoloji sektörü ile el ele vermesi de oldukça devrimsel nitelikte gelişmelerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

ELBİSENİN TASARIMI SAHNEDE YAPILABİLİR Mİ?

Coperni isiml modaya fütüristik yaklaşımları ile ön plana çıkan bir şirket, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Paris Moda Haftasında dünya çapında ünlü süper model Bella Hadid ile birlikte enfes bir gösteriye imza attı. Defile esnasında Hadid sahneye üzerinde herhangi bir kıyafet olmadan çıktı ve Coperni tasarımcıları sıkıldıktan kısa bir süre sonra kumaşa dönüşen özel bir sprey kullanarak sahne üzerinde Bella Hadid’in üzerine bir elbise diktiler. Oldukça ses getiren bu şov moda dünyasındaki teknolojik gelişmelerin yalnızca ufak bir örneğiydi. Konuya gerçekçi bir şekilde yaklaşmak gerekirse gösteri esnasında kullanılan sprey, gerek içerisindeki maddeler gerekse kullanım şekli olarak sürdürülebilir ve çevreci olmaktan oldukça uzak. Ancak hem çevrecilik hem de sürdürülebilirlik açısından gelişen ve moda sektörünün hem bugününe hem de geleceğine etki edecek kulağa gerçeküstü gelen teknolojiler de mevcut ve çoktan kullanılmaya başlandı. Hem de tasarım ve tanıtım sürecinin her bir noktasında…

TASARIM SÜRECİNİN DİJİTAL YOLCULUĞU

Çok ünlü ve işinde oldukça iyi bir moda tasarımcısı olduğunuzu varsayın. Önümüzdeki mevsime yön verecek ve tüm dünyaya ilham olacak olan tasarımlar yapıyorsunuz. Bu tasarımı yaparken isterseniz eski usül yöntemleri kullanarak bir kalem ve kağıt alarak masanızın başına geçebilirsiniz. Ya da özellikle sokak tarzını benimsemiş markaların ünlü tasarımcılarının yaptığı gibi Clo4D ya da Marvelous Designer gibi bilgisayar programları ile fikirlerinizi tasarıma dökebilirsiniz. Ancak artık bunun bir yolu daha var. Dünya çapında hem popülerliği hem de satışları her geçen gün artan ve her bütçeye göre bulunabilen sanal gerçeklik programları artık kendi arayüzlerine özel olarak programlanmış tasarım programlarına sahip. Bir elbiseyi anında 3 boyutlu olarak modelin üzerinde tasarlayabilme avantajını sunan bu programlar fiziksel dünyadaki tasarım süreci ile karşılaştırıldığında tasarımcıya çok daha ekonomik, hızlı ve özgür bir süreç vaad ediyor.

EŞSİZ BİR DEFİLE DENEYİMİ: METAVERSE DEFİLELERİ

Elbisenin tasarım süreci son bulduğuna göre artık bu elbiseyi tüm dünyaya tanıtmanın zamanı geldi. Bunun için tasarımların da yer alacağı bir defile düzenlenmesi gerekiyor. Ancak nerede gerçekleşecek bu defile? Paris? Milano? New York? Tasarımın hitap edeceği kitleyi üç büyük şehir de içeriyor ve tasarımın model üzerindeki duruşu ve hissiyatını tam manasıyla anlatabilmek için moda haftalarından çekilecek fotoğrafları yeterli bulmuyorsunuz. Peki ya bu 3 şehirde hatta tüm dünyada aynı anda gerçekleşecek ve milyonlarca insanın aynı anda katılabileceği bir defile düzenleme ihtimali? İşte bu adımda yine teknolojik gelişmeler, daha da spesifik olmak gerekirse Metaverse evrenleri konuya dahil oluyor. Fiziksel dünyanın doğal sürecinde gelişen problemlere inovatif çözümler sunan bu evrenler moda dünyasına da bu inovatif çözümleri sunmaktan geri durmuyor. Atlas Space Metaverse evreni de bu konuda en radikal çözümler sunan evrenlerden bir tanesi. Evren içerisinde oluşturulan ve markanın ihtiyaçları, tercihleri doğrultusunda kişiselleştirilebilecek olan defile salonları, milyonlarca izleyiciyi aynı anda konuk edebilme özelliğinin yanı sıra fiziksel sınırlar nedeniyle gerçekleştirilemeyen inovatif ve ses getirecek sahne şovlarına da imkan sağlıyor ve defileye olan ilgiyi arttırıyor.

AYNI ANDA İKİ DEFİLEDE BOY GÖSTERMEK MÜMKÜN MÜ?

Tasarımın ruhunu ve hissini doğru lanse edecek lokasyon ve alan bulundu. Şimdi de o tasarımı ideal bir şekilde taşıyacak bir modele, tasarımın karakteriyle özdeşleşecek bir karaktere ihtiyaç var. Kendall Jenner, Gigi Hadid ya da Sean O’Pry… Tüm bu süper modeller oldukça yoğun bir takvime sahip dolayısıyla tasarımın dünya ile paylaşılacağı doğru zaman takvimlerine uygun olmayabilir. Dijital dünyanın inovatif çözümleri burada aslında 2 farklı perspektif ile devreye giriyor. İlk perspektif aslında yakın zamanda Thomas Burberry firmasında tarafından kullanıldı ve oldukça ses getirdi. Yalnızca birkaç dakika içerisinde, yüzlerce kameranın aynı anda çekim yapması ve bu görüntülerin işlenmesi ile Süper Model Kendall Jenner’ın dijital ikizi oluşturuldu. Bu dijital ikiz, yani avatar, ünlü isimle ile birebir aynı bir görüntüyü yansıtıyor ve kaş ayrıntılarından ayak bileklerine dek kusursuz bir benzerliğe sahip. Bu dijital ikizlere istenilen fiziksel hareketler, jestler ve mimikler eklenebiliyor dolayısıyla tıpkı gerçek bir çekimde ya da defilede olduğu gibi bir şov yaratılabiliyor ve avatar istenildiği kadar çoğaltılabiliyor. Dolayısıyla bir model aynı anda birden fazla defile ya da çekimde yer alabiliyor. Dahası, normal şartlarda takvimleri asla kesişmeyecek isimler bu şekilde aynı çekimde ve defilede yer alabiliyor. Dijital olanakların moda dünyasına kattığı avantajlardan başka bir fraksiyon da aslında bir diğer perspektifi oluşturuyor.

MİLYONLARCA TAKİPÇİYE SAHİP YAZILIMLAR

Lil Miquela ile tanışın. Kendisi 3 milyonu aşkın takipçisiyle Instagram’ın en ünlü modellerinden biri. Tommy Hilfiger ve Calvin Klein markalarının oldukça ses getiren çekimlerinde yer aldı ve marka yüzlerinden biri oldu. Hatta başka bir süper model olan Bella Hadid ile birlikte yer aldığı Calvin Klein reklamı ile yalnızca moda dünyasında değil LGBTQ+ komünitesine de desteğini açık bir şekilde gösterdi. Kendisini ilk kez bu içerik sayesinde öğreniyorsanız şunu bilmelisiniz ki kendisi bir insan ya da gerçek bir insanın dijital ikizi değil. Kendisi tamamen dijital dünyada yaratılmış bir karakter. Tıpkı bir nevi meslektaşı ve LVMH Markasının dijital yüzü olan ‘Livi’ gibi. Livi de tıpkı Lil Miquela gibi milyonlarca takipçiye ulaştı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Markaların kendi karakterlerini ve ruhlarınını diledikleri gibi işleyebildikleri bu dijital insanların sayısı her geçen gün artıyor ve markaların kendi kişiliklerini yansıtarak tasarımlarını sergileyebilecekleri müthiş bir fırsata dönüşüyor.

STEVE MADDEN ATLAS SPACE’DE!

Evet, tasarım oluşturuldu ve dünya çapında sergilendi. Şimdi bu tasarımları müşteri ile buluşturma ve sosyal hayatın bir parçası haline getirme zamanı. Geleneksel yöntemler gereği, yeni bir tasarım dünyanın moda başkentleri olarak bilinen Paris, Milano ya da New York merkezlerinde satışa başladığı bilinen bir gerçektir. Ancak bu gerçekten gerekli midir? Peki ya milyonlarca insanın aynı anda bu eşsiz tasarımları yakından inceleyebileceği hatta bu tasarımları deneyimleyebileceği bir ortam olsaydı? Metaverse evrenleri hem tasarımcılara hem de kullanıcılara destek çıkma konusunda burada da oldukça devrimsel çözümler getiriyor ve Atlas Space Metaverse evreni tıpkı sunduğu defile alanı gibi markalara yine kişiselleştirilebilir alanlar sunarak devrimsel tasarımları kullanıcılar ile buluşturuyor. Üstelik markalar isterlerse dünyanın bir diğer önemli markaları ile ortak bir çatı altında buluşarak oldukça geniş ve fütürist bir alışveriş merkezi yani ‘Irıs Plaza’ içerisinde satış noktası oluşturabilir isterler ise tamamen kendi tercihleri ile tasarlanmış özel adalarında ürünlerini müşterilerine sunabilirler. Tüm dünyaya adını duyurmuş, önemli ayakkabı firmalarından biri olan Steve Madden, Atlas Space Metaverse evreninde, Atlas Space altyapısıyla kendi adasını oluşturmuş markalardan biri. Bu adada kullanıcılar hem Steve Madden markasının en güncel tasarımları ile hem de bu bu tasarımların arkasında olan dahi zihinlerle yani tasarımcılar ile buluşma fırsatı elde ediyor ve deneyimi zenginleştiriyorlar.

WEB 3.0 devriminin etkileri her bir sektörü etkilemeye devam ediyor ve moda sektöründe en çok değişimin ve gelişimin yaşandığı sektörlerden biri olacak ve bu devrimin gelişimini gözlemlemek, deneyimlemek tüm dünya için oldukça heyecan verici.

Önceki yazımızda Metaverse dünyalarının kullanıcılara vaatleri ve farklı sektörlerin meta dünyalarına etkisini incelemiştik. Önümüzdeki haftalarda da Metaverse evrenlerin geleceğine ve bugününe dair konular işlenecektir. Tüm bu yazıları kaçırmamak adına Atlas Space Blog sayfasına abone olmayı unutmayın. Tüm sorularınız ve görüşleriniz için bizimle aşağıda bulabileceğiniz sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Atlas.space

Daha Fazlası İçin…

Instagram

Twitter

Linkedin

--

--